Ekshumacja zwłok Wrocław

Ekshumacja

Ekshumacja to proces związany z wydobyciem ciała zmarłego lub jego szczątków już po dokonanym wcześniej pochówku, czasem nawet wiele lat później. Najczęściej przeprowadza się ją na życzenie rodziny celem przeniesienia w inne miejsce, rzadziej z uwagi na polecenie prokuratury – na potrzeby oględzin sądowych.

Ekshumacje prowadzimy głównie we Wrocławiu, możliwe jest jednak zrealizowanie tej usługi na terenie całego kraju.

Ekshumacja – jakie są powody jej wykonania?

Najczęstszym powodem wykonywania ekshumacji zwłok jest życzenie rodziny, by przenieść ciało zmarłego na inny cmentarz, np. do mogiły rodzinnej. Czasem chęć pochowania kogoś bliskiego na innym cmentarzu wynika po prostu z odległości i związanej z nią możliwości odwiedzania nagrobku, modlitwy, czy opieki nad grobem. Ekshumacje wykonywane są czasem także na polecenie prokuratury sądowej – jeśli zachodzi podejrzenie przestępstwa i niezbędne jest ustalenie przyczyny śmierci. Niekiedy konieczność ekshumacji wynika z adaptacji terenu cmentarza do innych celów.

Jakie są powody ekshumacji?

Ekshumacja zwłok – przepisy

Ekshumacje muszą się odbywać pod nadzorem sanitarnym i można je przeprowadzać jedynie w okresie od 16 października do 15 kwietnia, wyłącznie w godzinach porannych. W wyjątkowych sytuacjach można wnioskować o odstępstwo od tej zasady. Terminy te są ściśle powiązane z przepisanymi dotyczącymi ekshumacji. We Wrocławiu wniosek o ekshumacje można złożyć w lokalnej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (w innych miastach analogicznie). W każdym przypadku potrzebna jest także zgoda administratora cmentarza. Wnioskować o ekshumacje zwłok może jedynie członek najbliższej rodziny (nie biorąc pod uwagę przypadków sądowych), najpóźniej na 14 dni przed jej wykonaniem. Rodzina może być także obecna podczas ekshumacji, nie ma jednak takiego obowiązku.

Przepisy odnoszą się także do okresu mineralizacji (który według rozporządzenia wynosi 20 lat, a w praktyce w zależności od rodzaju gleby 10-30 lat), od którego uzależniony jest określony sposób ekshumacji zwłok. Przed jego upływem zwłoki wydobywane są wraz z trumną i przewożone w specjalnej skrzyni obitej blachą. Powyżej tego okresu szczątki należy umieścić w nowej, specjalnej trumnie ekshumacyjnej. Przepisy odnoszą się także do osób zmarłych na chorobę zakaźną – wówczas zwłoki nie mogę być ekshumowane przed upływem dwóch lat od daty zgonu.

Ekshumacja – nasze usługi

Wykonujemy ekshumacje nie tylko na terenie Wrocławia, ale także poza nim – w obrębie całego kraju. Usługi ekshumacji świadczymy na najwyższym poziomie z zachowaniem należytego poszanowania dla ciała zmarłego, jak i standardów wynikających z przepisów sanitarnych. Nasze doświadczenie pozwala wykonywać nam to sprawnie, mamy też wiedzę, w jaki sposób zająć się niezbędną dokumentacją. Ponadto oferujemy transport, jak i odpowiednią oprawę ponownego pochówku zgodnie z Państwa życzeniem, a także łączenie mogił bliskich. Po ekshumacji jest także możliwość kremacji zwłok.

Ekshumacja zwłok – cena

Nasza firma znajduje się we Wrocławiu. Aby poznać cennik usług ekshumacji zwłok – prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub  osobisty w jednej z naszych placówek we Wrocławiu. Cena ekshumacji zwłok zależy m.in. od czasu, który upłynął od pochówku osoby zmarłej i od miejsc – zarówno cmentarza, na którym wykonywana jest ekshumacja, jak i tego, do którego ciało będzie przenoszone.

Jeśli potrzebujecie Państwo usług ekshumacji we Wrocławiu lub w innej części kraju, zapraszamy do kontaktu. Wyjaśnimy też wszystkie szczegóły związane z całym procesem.

Styks - całodobowy zakład pogrzebowy z doświadczeniem

Nasza oferta

Zajmujemy się świadczeniem pełnego zakresu usług pogrzebowych we Wrocławiu, obejmujących wszystkie aspekty ceremonii. Nasza oferta obejmuje zarówno kremacje, jak i tradycyjne pogrzeby, które są dopasowywane do życzeń oraz wierzeń zmarłego i jego bliskich.